Ing. Lucia Dovalová

ZŠ s MŠ, Tajovského 2, BADÍN

dovalova.lucka@gmail.com

...

Noc výskumníkov v škole

Na pár hodín to i u nás v škole ožilo vedou...ale pekne po poriadku.
Prišla k nám návšteva - žiaci a učitelia zo ZŠ Oravské Veselé. Práve pre nich sme pripravili popoludnie vedy. Maskotom akcie bol dedko Vedko - blonďatá pani učiteľka, ktorej sa dali krásne rozcuchať vlasy ako Ensteinovi :D. Biely plášť, okuliare a fúzy, farebná banka so zázračnou kvapalinou a sopky dymiace a chrliace kúsky lávy, ktoré slávnostne zapálil(a) so svojimi pomocníkmi. Príhovor nášho pána riaditeľa školy, pána starostu obce Badín a pani učiteľky z Oravského Veselého, divadelné predstavenie žiakov z Oravy o Edisonovi a jeho objavoch, úvodné pokyny žiakom a hurá do objavovania, zbierania indícií a zábavy, pretože veda je zábavná :)
Úlohou žiakov bolo postupne v skupinkách navštíviť vedecké stánky, v ktorých sa niečo nové naučili, vyriešili či vyrobili: 

V našom stánku - pestrofarebný svet skielok, sme spojili výtvarnú s fyzikou, šikovnosť s optikou :). Kaleidoskop je vlastne hračka, ktorá pomocou sústavy zrkadielok a farebných sklíčok či gorálok vytvorí neopakovateľné obrazce pri pohľade do protisvetla. A zakaždým, keď ním potrasiete či pootočíte, obrázok sa zmení. Deti si kaleidoskopy vyrábali, skladali a lepili z pripravených papierových makiet, lesklej zrkadlovej fólie zo starého televízora a farebných gorálok. Každý kaleidoskop bol iný a vydarený :)

Keď skupinky nazbierali všetky potrebné písmenká do tajničky, pustili sa do lúštenia a správna odpoveď znela: VEDA NÁS BAVÍ. No a v duchu tohto hesla sme sa pustili do ďalšieho objavovania - spolu s Natálkou a jej pomocníčkami, ktoré nám predviedli chemickú show s rôznymi pokusmi - večné svetlo, modro-ružová banka, Džin z fľaše von, banka klmastva a pravdy, farebné balóniky, zubná pasta nie len pre slona ale aj pre somárika Kristínky, miznúca dúha v kadičkách a horiace bubliny v našich rukách. Dievčatá boli fantastické a experimenty zvládli na jedničku. Odmenou im bol potlesk a nadšené tváričky mnohých detí. Bublinkové predstavenie Kristínky s bublifukom namiešaným v našom labáčiku uzavrelo večer vedy v našej ZŠ. 
Verím, že deti odchádzali plné zážitkov i nových či oprášených vedomostí a samozrejme v duchu hesla "Veda nás baví".
Ako dareč na záver dostali žiaci z Oravy múdre sovičky, ktoré mali plné brušká cukríkov pripravených na našom chemickom krúžku.