Ing. Lucia Dovalová

ZŠ s MŠ, Tajovského 2, BADÍN

dovalova.lucka@gmail.com

Zimné aranžovanie 2017

Centrum voľného času - JUNIOR v spolupráci s Mestským úradom Banská Bystrica – oddelením kultúry pripravili aj tento rok pre žiakov Banskobystrického regiónu súťaž v zimnom aranžovaní. Súťaže sme sa zúčastnili aj my, konkrétne dievčatá Katarína Gajanová a Kristína Dovalová zo 7. ročníka.

Téma tohto ročníka nebola obyčajná a ani jednoduchá - 1. Luciine šibalstvá alebo 2. Mikulášsky balíček či vianočný darček. Stretli sme sa večer pred súťažou a spoločne sme vymýšľali, čo by sme mohli vytvoriť. Súťaž totiž prebieha tak, že aranžuje sa na mieste a deti majú na to jednu hodinu - 60 minút. Nemôžu si doniesť hotový aranžmán, ale vytvoriť počas stanoveného času niečo zaujímavé teda originálne, pekné i trvácne z materiálu, ktorý si prinesú. Takže sme si večer pripravili rôzny materiál, nacvičili postup aranžovania a spokojne šli spinkať, aby sme sa ráno plní nových síl vybrali do Banskej Bystrice na súťaž.

V jednej práci sme stavili tentokrát na niečo ozaj nezvyčajné - "aranžovanie" z papiera - vytvorenie reliéfu krajinky s Luciou na metle, ktorý bol vsadený do dreveného rámu a podsvietený svetlom. Rám Kristínka dotvorila konárikami a vločkami z papiera. Naša stávka sa vyplatila. Práca Kristínky získala cenu Centra voľného času Juniour, ktorú tradične získava najzaujímavejší aranžmán.

Pri Katke sme zvolili netradičné balenie vianočného darčeka - škatuľky obalenej bielym papierom, ktorú vyzdobila naozaj zaujímavo - omotané svetielka, anjeliky, ktoré si pripravila z vajíčkových papierových podložiek, biele pierka boli ich krídelká a vlásky mali z ovčej vlny (anjeliky po rozbalení balíčka môžu ďalej slúžiť ako ozdôbky na stromček). Balíček dotvorila striebornými hviezdičkami a guličkami a samozrejme nemohla chýbať ani mašľa - klasika pre darček :). Katka so svojim "aranžmánom" získala krásne 2. miesto.

Súťaže sa zúčastnilo 28 žiakov z rôznych škôl Banskobystrického regiónu a súťažili v dvoch kategóriách. V konkurencii naše dievčatá obstáli výborne a preto im srdečne gratulujem.